Przejdź do głównej zawartości

Lot samolotem z dzieckiem

National Textiles Museum

Mijają nasze ostatnie dni w stolicy Malezji, w Kuala Lumpur. Nie daleko naszej ulubionej restauracji jest muzeum wzornictwa. Postanowiliśmy do niego wstąpić. Muzeum jest otwarte codziennie od godziny 09:00 – 18:00, znajduje się nie daleko Galerii KL. Wstęp jest bezpłatny, przy wejściu należy jedynie wpisać się do księgi gości.
Całe muzeum jest tematycznie podzielone na poszczególne części tj:
Galeria Pohon Budi prezentuje pochodzenie wyrobów włókienniczych z czasów przedhistorycznych, a także ich rozwój. 
Eksponowane są również narzędzia, materiały i tradycyjne techniki wytwarzania wyrobów włókienniczych poprzez procesy tkania, haftu, produkcji batiku, złotego haftu, dziania np. songket (jedwabny sarong z wplecioną w niego złotą nić), pua kumbu (tradycyjny wzorzysty wielobarwny uroczysty materiał bawełniany używany przez Iban w Sarawak), telepuk (cienka bawełniana lub jedwabna tkanina z nadrukowanymi motywami roślinnymi z wykorzystaniem złotego liścia lub pyłu), tekatan (złoty haft stworzony przez zszywanie złotej nici), keringkam (tradycyjny haft).
Galeria Pelangi
Tęcza (pelangi) to wklęsłe światło różnych pasków, kolorów pojawiających się na niebie. W grupach tradycyjnych tkanin, kain pelangi jest znany jako królewska przędza z wielobarwnej tkaniny. Jego miękkie kolory to zielony, różowy, żółty i niebieski. Galeria Pelangi symbolizuje kolorowe tęczowe paski, które można powiązać z różnymi grupami etnicznymi Malezji, które są bogate w tkaniny. Galeria przedstawia niektóre z wybranych zbiorów dziedzictwa, takie jak różne rodzaje batików i ich wzrost przez lata.
Galeria Teluk Berantai eksponuje bogactwo, finezję i piękno malajskich zbiorów dziedzictwa, takich jak tekatan (złote hafty wykonane przez szycie złotej nici, aby stworzyć wypukłą płaskorzeźbę na aksamicie), kelingkan (haft-aplikacja), kain tenun (tkanina ), kain limar (fartuch podobny do kawałka jedwabiu i noszony nad kainem), kain limar songket tenggarung (materiał limber z silnie zaznaczoną złotą nicią), kain telepuk (cienka tkanina bawełniana lub jedwabna z nadrukiem zazwyczaj z motywami kwiatowymi z użyciem złotego liścia lub złotego pyłu).
Galeria Ratna Sari
Ratna to asortyment diamentów, złota i innych klejnotów. Prezentuje biżuterię i osobiste ozdoby różnych grup etnicznych w Malezji wykonanych ze złota, srebra, miedzi, koralików i roślin, które są przeznaczone do noszenia na różnych częściach ciała, od stóp do głów. Wśród nich znajdują się korona, wiszące kolczyki, cucuk sanggul (spinka do włosów), dokoh (naszyjnik z dużym wklęsłym zawieszeniem), duża klamra w pasie zwykle wykonana ze srebra oraz tzw. gelang tangan (bransoletka).
Źródło: http://www.jmm.gov.my/en/museum/national-textiles-museum.
Podsumowanie:
Wstęp bezpłatny.
Otwarte codziennie od godziny 09.00 - 18.00. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Egzotyczne owoce w Tajlandii

Będąc w egzotycznym kraju, nie sposób jest się oprzeć w testowaniu tutejszych owoców. Wraz z rozwojem infrastruktury transportu niemal każdy egzotyczny owoc możemy znaleźć w sąsiednim markecie mieszkając w Polsce. Dziś przeglądając z ciekawości gazetki "Co mamy w promocji po świętach w Polsce?" (wyjaśnienie: został mi taki nawyk, nawet będąc obecnie w Azji, czasami lubię zajrzeć do gazetek dużych marketów, co jest obecnie na topie, mam świadomość, że wszystko szybko się zmienia, nie chcę wrócić do Polski i mieć świadomość Neandertalczyka ;-) ). Zauważyłam owoce, które mamy dostępne na każdym lokalnym bazarku w Tajlandii. Cóż porównajmy ceny, smaki, wygląd.  Znamy większości smaki tych owoców, ponieważ są ogólnodostępne w Polsce, ale czy ich smak jest taki sam? Przykładowa tabela cen owoców Polska / Tajlandia (stan cen z dn. 27.12.2017 r.) Lp Owoc Polska Tajlandia Biedronka Lidl Tesco Auchan Carrefour

Tajskie kosmetyki cz.1

Planując kolejną podróż do Tajlandii, chciałam po testować tym razem tutejszych kosmetyków. Zrobiłam rozeznanie w sieci, jednak ciężko coś znaleźć konkretnego. Większość kosmetyków typu: kremów, masek, filtrów do opalania jest wybielająca. Sporo z nich pochodzi z Japonii. Poniżej wzięłam pod uwagę te najczęściej polecane i spotykane w sklepie ogólnodostępnym seven eleven (7/11). PASTA DO ZĘBÓW Na pierwszy ogień: ziołowa pasta do zębów. Dostępna również w smaku: kokosowym.  Cena: 49 THB = 5,29 PLN Pojemność: 25 g Zapach : polski amol Konsystencja: gęsta Opis: ziołowa, wybielająca, usuwa odbarwienia po kawie, herbacie, tytoniu, utrzymuje świeży oddech. Stosowanie: dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zalety: pomimo skąpej pojemności, wydaje się być bardzo wydajna, mocno się pieni, naturalne składniki. Wady: gorzka w smaku (przy kilku pierwszych użyciach, potem człowiek się przyzwyczaja), mała pojemność. Po trzy tygodniowym stosowaniu widzę same plusy: Faktycznie wybiela zęby, b

Tajskie kosmetyki cz.3

Postanowiłam napisać kolejną część dotyczącą tajskich kosmetyków. Będąc w Tajlandii napewno warto przetestować poniższe dwa produkty. Lolane Natura Hair Treatment – Maska do włosów Maska stosowana do włosów suchych i zniszczonych. Zawiera olej jojoba oraz protein jedwabiu. Sposób użycia: Po umyciu włosów nałóż maskę na wilgotne włosy i delikatnie wmasuj. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Efekt: włosy pięknie pachną, są delikatne, miękkie. Nieśmiele porównać je w dotyku do jedwabiu, w końcu to jeden ze składników maski :-) Pojemność: 100g, 500g. Cena (100g, 2018r.): 42 THB (4,62 PLN) Maski można kupić m.in. w 7eleven oraz w Family Mart. Dostępne są również inne rodzaje masek z tej serii: Color Shield ze słonecznika, Diamond Shine System z masłem macadamia, Revital Hair Fall z buraków, For smooth andstraight z ekstraktu białej lilii. Puder ryżowy marki Srichand Bangkok 1948 Znacie to uczucie będąc w Azji: "mogłabym ro