Przejdź do głównej zawartości

Lot samolotem z dzieckiem

Budapeszt informacje praktyczne

Od dawna krążył w głowie pomysł, aby wybrać się kiedyś do Budapesztu. Przeglądając oferty tanich linii lotniczych, udało się ! Upolowałam tanie bilety do Budapesztu 4 noce, dwa bilety za 360zł,
w obie strony, czas lotu 70 minut. Są również tańsze opcje np. autobus gdzie podróż trwa około 12 godzin. Różnica w cenie (na dwie osoby) to jakieś 100zł. Kto co woli i ile ma dni do dyspozycji.
panorama miasta
Spakować się w dwa małe plecaki na 4 noce, nic prostszego. Lot szybko nam minął, nim się obejrzeliśmy byliśmy już w Budapeszcie. Pierwsze myśli? Człowiek będąc w nowym, nieznanym miejscu przygląda się wszystkiemu: plakatom, sloganom w języku lokalnym. Chce poznać, zrozumieć jak najwięcej, chłonąć nowe miejsce jak gąbka. Jako, że należymy do strefy Shengen udaliśmy się od razu do wyjścia. Przy wyjściu słynne: "Taxi?Taxi?" z bananem na twarzy ... aj źle mi się to kojarzy po podróżach w Azji. Zapala się czerwona lampka, wewnętrzny głos krzyczy""Rób unik! Uciekaj! Chcą Cię naciągnąć !".
w tle Parlament w Budapeszcie
Jak dostać się do centrum miasta?
Lotnisko znajduje się około 22 km od centrum Budapesztu. Aby dostać się do miasta z Terminala 2 macie do wyboru kilka opcji:
  1. Najtańszą opcją jest autobus numer 200 E (350 HUF), który dojeżdża do pierwszej stacji metra  Kőbánya-Kispest M3 (350HUF). Całość: 700 HUF za osobę. Czas całej podróży około godziny, szybko mija mając głowę wbitą w szybę okna. 
  2. Z lotniska wsiąść do 100 E (900HUF) i wysiadamy przy stacji metra Deák Ferenc tér M2, gdzie krzyżują się 3 linie metra.
  3. Taxi – sami Was znajdą ;-)
Gdzie szukać noclegu?
Polecam niezawodny: Booking, Airbnb (przy dłuższym okresie pobytu).
Najlepiej w centrum, blisko komunikacji miejskiej. Trochę nieświadomie, ale jaki idealny wybrałam hostel, który znajdował się 100 m od Parlamentu! W starej, klimatycznej kamienicy, gdzie winda pamięta zapewne moje narodziny. Uroczy pokój, z aneksem kuchennym, prywatną łazienką. Byliśmy zachwyceni !
Nocleg w Budapeszcie: 357zł (4 noce, za 2 osoby).
nasz nocleg w starej kamienicy
Gdzie warto zjeść?
Zawsze jest to dla nas problem będąc w nowym miejscu: gdzie zjeść, co zjeść? Na pewno warto odwiedzić:
Centrum Market Hall – hala targowa, w której możesz sobie zjeść na ciepło/zimno np. strucla 280 HUF (cienkie ciasto francuskie z obfitym wypełnieniem m. in. wiśni), kupić pamiątki (miód lawendowy), owoce, warzywa, mięso (salami). 
ręcznie robione jajka
Miejsce popularne nie tylko wśród turystów, ale również mieszkańców Budapesztu pędzącym tam z wózkami na kółkach po świeże owoce i warzywa.
Centrum Market Hall
Piekarnia Artizan – WOW ! Nie przepadamy za ciężkimi drożdżówkami, ale w tej piekarni to była najlepsza drożdżówka jaką w życiu jadłam. Rozpływała się w ustach, drożdżówka z owocami leśnymi, a w środku masa budyniowa. Obowiązkowy punkt w Budapeszcie. Cena: 450 HUF za drożdżówkę. Warto :-)
wybaczcie, zdjęcie słabej jakości- nie mogłam dłużej czekać na lepsze światło :-)
Belvárosi Piac- hala z restauracjami, bistrami, budkami z jedzeniem. Warto przyjść tam na gulasz i zimne piwo lub lampkę wina. P
rzykładowe ceny: gulasz: 1200 HUF, biała kiełbasa zapiekana w makaronie 1700 HUF, duże piwo 980 HUF.
Czym podróżować po Budapeszcie?
Opcja niskobudżetowa: nie ukrywam, bilety nie są tanie w Budapeszcie (porównując np. bilety w Warszawie). Jeżeli dasz radę zwiedzać o własnych siłach, można obejść się bez komunikacji miejskiej, główne atrakcje miasta są położone blisko siebie.
Przykładowe ceny biletów:
  • bilety jednorazowe: 350 HUF,
  • bilety jednorazowe kupione na miejscu u kierowcy 450 HUF,
  • bilety 10 sztuk: 3000 HUF,
Więcej opcji znajdziecie na stronie: ceny biletów  .
Inne opcje:
Jest również możliwość wykupienia wycieczki Hop-on Hop-off – zwiedzanie z piętrowego busa, który zatrzymuje się na 39 wyznaczonych przystankach. Osoby sprzedające wycieczki mają swoje punkty informacyjne przy głównych atrakcjach Budapesztu. Nas co najmniej zaczepiło 4 w ciągu naszego pobytu. Na pewno Was nie ominął :-)
Coś co nas zaskoczyło to autobus Amfibia jeżdżący/pływający po Dunaju :-) Fenomenalny ! Świetnie to wygląda z ulicy: "Autobus wpadł do rzeki?!". Ostatnio oglądając film "Budapeszt" coś na wzór filmu "Kac Vegas", twórcy wykorzystali motyw pływającego autobusu, sugerując niepoczytalność, odurzenie ich klientów :-) Bardzo ciekawa, pomysłowa opcja rejsu po Dunaju.
autobus Amfibia
Budapeszt posiada 4 linie metra. Komunikacja miejska jest na dobrym poziomie pod względem różnorodności podróżowania (metro, tramwaje, autobusy, pociągi, statki, rowery, segway, 10 mostów). Polecam przejażdżkę żółtą linią metra M1 wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedna z najstarszych w Europie. Stary skrzypiący, rzęch, który słyszysz z daleka wprowadza w niesamowity klimat tego miasta.
Jak dostać się z centrum miasta na lotnisko?
Najtaniej wsiąść w najbliższe metro waszego hotelu i dostać się do przystanku Kőbánya-Kispest. Uwaga: gdy podróżujecie w weekendy wcześnie rano, metro jest nieczynne, w zamian jest podstawiony autobus oznaczony jako M3 Kőbánya-Kispest (dowiedzieliśmy się o tym na miejscu). Z Kőbánya-Kispest na zajezdni odszukajcie autobus 200 E. Zajezdnia ma dobrze opisane przystanki, jeżeli będzie problem, zawsze można napisać na telefonie 200E każdy mieszkaniec Budapesztu wskaże Ci prawidłowy autobus, wiem z autopsji :-)
Opcja droższa: ze stacji metra Deák Ferenc tér M2 wsiąść do 100 E (900HUF) i macie bezpośredni transport na lotnisko.
Przykładowe ceny w Budapeszcie (2019r.):
  • Bilet jednorazowy 350 HUF; 4,75 PLN
  • Bilet: 10 sztuk: 3000 HUF; 40,71 PLN
  • Gulasz 1200 HUF; 16,29 PLN
  • Biała kiełbasa zapiekana w makaronie 1700 HUF; 23,07 PLN
  • Duże piwo 980 HUF; 13,30 PLN
  • Lawendowy miód 50g 550 HUF; 7,46 PLN
  • Lawendowy miód 130g 1300 HUF; 17,64 PLN
  • Śliwki 1299 HUF/ kg; 17,63 PLN/kg
  • Pęk rzodkiewki 249 HUF; 3,38 PLN
  • Masło 82% 349 HUF; 4,74 PLN
  • Tokaj wino 799 HUF; 10,84 PLN
  • Baton 65g Kokuszrud 99 HUF; 1,34 PLN
  • Banany 419 HUF/ kg; 5,69 PLN/kg
  • Mydło 99 HUF; 1,34 PLN
  • Napój zielona herbata 1,5l 279 HUF; 3,79PLN
  • Dezodorant 399 HUF; 5,41 PLN
  • Jogurt grecki 279 HUF; 3,79 PLN
pamiątki z Budapesztu
    Podsumowanie:
    Trasa: Lotnisko-Centrum autobus 200E +metro: 700 HUF (1 osoba).
    Trasa: Centrum-Lotnisko metro+ autobus 200E (1 osoba).
    Nocleg w Budapeszcie: 357zł (4 noce, 2 osoby).
    Lot bezpośredni: 360zł (2 osoby).
    Nocleg: Booking, Airbnb.

    Komentarze

    Popularne posty z tego bloga

    Egzotyczne owoce w Tajlandii

    Będąc w egzotycznym kraju, nie sposób jest się oprzeć w testowaniu tutejszych owoców. Wraz z rozwojem infrastruktury transportu niemal każdy egzotyczny owoc możemy znaleźć w sąsiednim markecie mieszkając w Polsce. Dziś przeglądając z ciekawości gazetki "Co mamy w promocji po świętach w Polsce?" (wyjaśnienie: został mi taki nawyk, nawet będąc obecnie w Azji, czasami lubię zajrzeć do gazetek dużych marketów, co jest obecnie na topie, mam świadomość, że wszystko szybko się zmienia, nie chcę wrócić do Polski i mieć świadomość Neandertalczyka ;-) ). Zauważyłam owoce, które mamy dostępne na każdym lokalnym bazarku w Tajlandii. Cóż porównajmy ceny, smaki, wygląd.  Znamy większości smaki tych owoców, ponieważ są ogólnodostępne w Polsce, ale czy ich smak jest taki sam? Przykładowa tabela cen owoców Polska / Tajlandia (stan cen z dn. 27.12.2017 r.) Lp Owoc Polska Tajlandia Biedronka Lidl Tesco Auchan Carrefour

    Tajskie kosmetyki cz.1

    Planując kolejną podróż do Tajlandii, chciałam po testować tym razem tutejszych kosmetyków. Zrobiłam rozeznanie w sieci, jednak ciężko coś znaleźć konkretnego. Większość kosmetyków typu: kremów, masek, filtrów do opalania jest wybielająca. Sporo z nich pochodzi z Japonii. Poniżej wzięłam pod uwagę te najczęściej polecane i spotykane w sklepie ogólnodostępnym seven eleven (7/11). PASTA DO ZĘBÓW Na pierwszy ogień: ziołowa pasta do zębów. Dostępna również w smaku: kokosowym.  Cena: 49 THB = 5,29 PLN Pojemność: 25 g Zapach : polski amol Konsystencja: gęsta Opis: ziołowa, wybielająca, usuwa odbarwienia po kawie, herbacie, tytoniu, utrzymuje świeży oddech. Stosowanie: dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zalety: pomimo skąpej pojemności, wydaje się być bardzo wydajna, mocno się pieni, naturalne składniki. Wady: gorzka w smaku (przy kilku pierwszych użyciach, potem człowiek się przyzwyczaja), mała pojemność. Po trzy tygodniowym stosowaniu widzę same plusy: Faktycznie wybiela zęby, b

    Tajskie kosmetyki cz.3

    Postanowiłam napisać kolejną część dotyczącą tajskich kosmetyków. Będąc w Tajlandii napewno warto przetestować poniższe dwa produkty. Lolane Natura Hair Treatment – Maska do włosów Maska stosowana do włosów suchych i zniszczonych. Zawiera olej jojoba oraz protein jedwabiu. Sposób użycia: Po umyciu włosów nałóż maskę na wilgotne włosy i delikatnie wmasuj. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Efekt: włosy pięknie pachną, są delikatne, miękkie. Nieśmiele porównać je w dotyku do jedwabiu, w końcu to jeden ze składników maski :-) Pojemność: 100g, 500g. Cena (100g, 2018r.): 42 THB (4,62 PLN) Maski można kupić m.in. w 7eleven oraz w Family Mart. Dostępne są również inne rodzaje masek z tej serii: Color Shield ze słonecznika, Diamond Shine System z masłem macadamia, Revital Hair Fall z buraków, For smooth andstraight z ekstraktu białej lilii. Puder ryżowy marki Srichand Bangkok 1948 Znacie to uczucie będąc w Azji: "mogłabym ro